Durszlak.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Kurczak pieczony z masłem ziołowym

Przyrządzam kurczaka w ten sposób już od jakiegoś czasu i za każdym razem mam ten sam problem. Wychodzi bardzo smaczny i piekielnie nie fotogeniczny. Mimo, że mięso pieczemy, trudno zaliczyć to danie do mało kalorycznych. Przygotowany w ten sposób kurczak staje się bardzo wilgotny i odpowiednio aromatyczny w zależności od ziół, których użyjemy.

 

Kurczak pieczony z masłem ziołowym

Składniki:

3 uda z kurczaka z bioderkami

100g masła w temperaturze pokojowej

wybrane zioła

ząbek czosnku

sól, pieprz

 

Sposób wykonania

Uda należy umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Poluzować skórkę na kurczaku i uformować "kieszonkę" w miarę możliwości nie przerywając jej na całej długości. Masło wymieszać z posiekanymi ziołami (użyłam tym razem tylko pietruszki), zmiażdżonym czosnkiem, solą i pieprzem. Część masła wtłoczyć do utworzonej wcześniej kieszeni, a pozostałym natrzeć kurczaka z każdej strony. Blachę lub formę do pieczenia wyłożyć folią aluminiową aby zapobiec przypaleniu się masła. Kurczaka ułożyć skórką do dołu i piec w 180 stopniach. Po 20 minutach obrócić i piec kolejne 25 minut do zrumienienia skórki.

 

Smacznego

 


niedziela, 12 sierpnia 2012, ewaz2pietra
kontakt: ewaz2pietra@wp.pl Zdjęcia zamieszczone na blogu są mojego autorstwa. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest sprzeczne z przepisami ustawy o prawach autorskich. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Polecane wpisy

Komentarze
shinawa
2012/08/12 18:18:49
jakie apetyczne udko :)
-
2012/08/12 21:26:23
kurcze, przepisik fajny, fotka też mi się podoba ale te 100 gram masła.... a ja mam tak rygorystyczną dietę.... buuuuu
pozostaje posilić się wirtualnie i spadać do łóżka...


ładne mniam........
-
ewaz2pietra
2012/08/14 09:59:43
Cocinera,

To rzeczywiście spora ilość masła. Możesz oczywiście spróbować użyć mniej i masło potraktować jako spoiwo do pasty z ziół, na pewno też będzie smacznie, albo sprobować zastąpić masło czymś innym. Jeszcze nie próbowałam tego robić, ale np wtłoczenie tam ulubionego pesto też brzmi smacznie :)

Ewa
-
ewaz2pietra
2012/08/14 10:31:52
Shinawa bardzo dziękuję :)